„Na krok przed… hejtem” – KROK 2.

W dniu 8 lutego 2024 r. sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach dosłownie „pękała w szwach”! A to – nie chwaląc się – za sprawą przedsięwzięcia organizowanego przez naszą szkołę – „Na krok przed… hejtem”. Było to drugie, w tym roku szkolnym, spotkanie z tego cyklu.

Zaczęliśmy śpiewająco – od piosenki „Życia mała garść” w wykonaniu uczennic z naszej szkoły – Julii Wysockiej oraz Gabrieli Ilczuk. Następnie pani dyrektor – Monika Głuchowska – wraz z panem Markiem Paskudzkim – zaprezentowali doświadczenie, w które zostali zaangażowani widzowie przybyli na nasze spotkanie. W jego wyniku wszyscy zgromadzeni na sali mogli zobaczyć, jak wygląda wnętrze osoby „skażonej” przez hejt. Metaforyczność przekazu z pewnością podziałała na wyobraźnię odbiorców!

Kolejnym punktem naszego programu była projekcja filmu „Hejt – droga donikąd” przygotowanego przez nauczycieli naszej szkoły.  Dokument ten prezentował historię Klaudyny, która – jako nowa uczennica – była szykanowana w klasie. Przede wszystkim jednak ukazany był w nim portret sprawcy, działającego pod wpływem impulsu, „chorego” wyobrażenia o swojej ofierze.  W filmie wystąpili uczniowie naszej szkoły: Karolina Cabaj, Wiktoria Skolimowska, Karolina Bąbiak, Maja Szkopek, Jakub Łałak.

Następnie głos zabrali nasi prelegenci – sierż. szt. Barbara Jastrzębska i sierż. szt. Krzysztof Szczygielski z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, którzy przedstawili słuchaczom aspekty prawne dotyczące nieletnich stosujących hejt wobec koleżanek i kolegów. Kolejnym prelegentem była pani Marta Kozaczuk. Jako psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, koordynator zespołu psychologów Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach skupiła się ona przede wszystkim na przedstawieniu skutków, jakie niesie ze sobą hejt oraz form pomocy osobom nim dotkniętym.

Nasze spotkanie zakończyliśmy optymistyczną piosenką – „Dobre słowa”, którą brawurowo wykonała nasza wspaniała wokalistka – Julia Wysocka.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół z terenu gmin Suchożebry i Siedlce oraz miasta Siedlce. Gościliśmy także zacnych gości, którzy zechcieli odpowiedzieć na nasze zaproszenie, m.in.:

– P. Krzysztofa Bujalskiego – Wójta Gminy Suchożebry, który, podobnie jak w minionym roku, sprawuje patronat główny nad przedsięwzięciem,

– P. Artura Wrzoska – zastępcę Wójta Gminy Suchożebry,

– P. Katarzynę Smolik – podinspektor Wydziału Oświaty w Sokołowie Podlaskim,

– P. Artura Mydlaka – dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach,

– P. Monikę Budek – dyrektor Galerii Siedlce,

– P. Agnieszkę Roguską – zastępcę dyrektora Instytutu Pedagogiki UPH w Siedlcach,

– P. Sławomira Kordaczuka – dyrektora Muzeum Regionalnego w Siedlcach,

– P. Mirosława Bieńka – dyrektora Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Siedlcach,

– por. Przemysława Turyka – Rzecznika Prasowego Dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach,

– P. Agnieszkę Budek – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Suchożebrach,

– P. Leszka Rymuzę – sołtysa wsi Krześlin, przyjaciela szkoły, sponsora wielu przedsięwzięć organizowanych na terenie naszej placówki.

Patronat honorowy:

– P. Aneta Wyżywniak – Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach,

– P. Marek Paskudzki – firma KREATOR,

– P. Henryk Borkowski – firma FOLDRUK,

– P. Marta Kozaczuk – Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. Św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.

– P. Marek Zdanowski – firma WIERZEJKI,

– P. Wioletta Pluta – Poradnia Dietetyczna,

– P. Ewa Polkowska  – firma MAMIKIDS.

Patroni medialni:

– „Życie Siedleckie”,

– „Tygodnik Siedlecki”,

– „Katolickie Radio Podlasie”,

– Podlasie 24pl.

Gościliśmy także TV WSCHÓD.

Podjęliśmy również współpracę z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Nr 5 w Siedlcach, w ramach której uczniowie tej placówki odpowiedzialni będą za promocję naszej szkoły – zdjęcia, fotorelacje z „kolejnych kroków” realizowanych w ramach naszego przedsięwzięcia.